Golf Rakousko

Hledej hřiště

Praha

Kitzbühel: Kožené kalhoty s sebou

Dnes vám představíme místo, které budete určitě znát ze zimních nabídek cestovek: Kitzbühel. Golf se tu přitom pěstuje už přes padesát let, a co se týká koncentrace hřišť pod horskými hřebeny, jedná se údajně o evropský unikát. Přitom je to pro ty, kteří bydlí na jihu či západě Čech, blíže než z Prahy na Moravu.

Napsali: Lenka Soukupová a Hynek Just
Nafotil: Pavel Socha a archiv hřišť

1

„Mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou,“ odpovídá svatý Petr golfistovi na dotaz, jestli tam nahoře je možné hrát golf. „Ta dobrá je, že tu máme úžasná hřiště, je jich tu nespočetně a hrát je možné prakticky kdykoli. Ta špatná, že máte zítra v 10 ráno tee time.“ Tento vtip nám jednoho večera po vyhlášení výsledků z turnaje vyprávěl prošedivělý elegantní golfista s licousy jak z portrétu „císařpána“. Pak prohlásil, že člověk by každý večer měl usínat s tím, že je na světě rád a neudělal nic, za co by se měl stydět, kdovíco bude ráno, a odešel na pokoj. Na Golf Festival do Kitzbühelu jezdí pravidelně, letos je tu už poosmé a stále se mu tu nic neomrzelo. Naopak. Nové tváře, přibývající jistota na hřištích, nespočet společenských událostí, to jsou věci, za kterými se sem pravidelně vrací i spousta dalších golfistů ze všech koutů Evropy.

Takové místo jinde nenajdete

Golf Festival Kitzbühel je tedy především společenskou událostí. Za ta léta tu vznikla golfová přátelství jdoucí napříč národnostmi. Hraje Nor s Rakušanem, Rakušan s Němcem, Němec se Švýcarem, Švýcar s Čechem, Čech se Slovákem, Slovák s Norem… Na slavnostních večerech po každém turnaji se vzájemně plácají po ramenou, vzpomínají na vydařené jamky těch druhých, vyměňují si vizitky, plánují další rok a teď už si nejspíš i dopisují. Zkrátka golf jako společenský fenomén v praxi a je jedno, jestli za tím „společenským“ vidíte spíš byznys nebo nové parťáky na golf.

WEB: Golf Festival Kitzbühel

2

„Jiné takové místo v Evropě nenajdete,“ hrdě prohlásil manažer jednoho z nejpěknějších hřišť v okolí GC Schwarzsee Walter Dabernig. „Tak velká koncentrace golfu na relativně malé ploše těsně pod horami se dá zažít jen tady.“ Všude jsme nebyli (a tiše předpokládejme, že ani pan Dabernig ne), ale i kdyby jeho slova měla být nadnesená, pravdou je, že za golfem se do Kitzbühelu jezdí v hojné míře. Jen turnaje v rámci Golf Festivalu probíhají na třech regulérních osmnáctkách, jedné devítce a poctivé tříparové akademii, vše v dosahu maximálně několika desítek minut autem. Takže na čistě golfovou dovolenou místo ideální – a vězte, že není vůbec hříchem zahrát si na jakémkoli z hřišť víckrát. Ale ještě než začneme hrát, bylo by spravedlivé představit samotný Kitzbühel.

Pojďme na golf!

Do 15 minut vozem jsou od sebe hned tři resorty (osmnáctky GC Kitzbühel Schwarzsee a GC Eichenheim, devítka GC Kitzbühel) a již zmiňovaná akademie (Rasmushof Golf and Land Club). Asi 50 kilometrů musíte ujet k další osmnáctce, GC Mittersillu-Stuhlfeldenu. Ve všech případech se vám dostane servisu na velmi vysoké úrovni, o dokonalé úpravě greenů a fairwayí nemluvě. Všechny jsou zasazeny do úpatí alpských kopců, takže o výhledy na zasněžené vrcholky, případně nemálo časté stoupání a klesání během golfu nebudete ošizeni.

GC Kitzbühel Schwarzsee je asi nejtypičtějším reprezentantem pro celou kitzbühelskou oblast. První devítka spíše rovinatá, zato s občasnými vodními plochami, po rozehřátí se na druhých devět jamek vyráží do kopců. Z „dramaturgického“ hlediska je hřiště vymyšleno úžasně. Obtížnost jednotlivých jamek se zvyšuje nenápadně, řeklo by se až plíživě. Když si hráč po konci hry srovná první jamky se závěrečnými čtyřmi, bude mít problém sám sebe přesvědčit, že to vše je součástí jednoho hřiště. Možná to dělají ty úchvatné výhledy na majestátní zasněžený Wilder Kaiser či Hahnenkamm, které vám zvyšují samy o sobě hladinu endorfinu, že se kopcovité fairwaye, po kterých hrajete, zdají tak malicherné. A nejkrásnější jamka? Rozhodně pětiparová patnáctka do kopce. A také tuze těžká.

3

GC Mittersill-Stuhlfelden se od ostatních popisovaných hřišť liší v tom, že je prakticky na rovině. To ovšem golfistovi práci nijak neulehčuje. O co méně kopců, o to více vodních překážek. Když ve Schwarzsee nejste úplně přesní a míč vám zaletí na vedlejší fairway nebo do milosrdného roughu, dá se ve hře pokračovat, tady to máte s trestnou. Vybavte se dostatkem míčů!

4

GC Eichenheim – Grand Tirolia je podle naprosté většiny znalců místních poměrů jedno z nejkrásnějších hřišť v okolí (v propagačních materiálech se o něm hovoří dokonce jako o jednom z nejatraktivnějších v Evropě!). Designoval ho americký architekt Kyle Philipps, je stejně tak nádherné jako náročné. V pohádkové krajině na vás shlížejí vrcholky hor a tváří se, jako by vám rády pomohly najít ty míčky ztracené v hlubokých lesích lemujících fairwaye. Najdete tu převýšení a přejezdy mezi jamkami, proti kterým je dýšinská cesta z patnáctky na šestnáctku a pak dále na sedmnáctku pohodlný chodníček pro batole. Každá jamka je jiná, každá jamka je překrásná a každá jamka je těžká, ale zároveň přátelská. Každé nové odpaliště představuje výzvu, která baví golfisty všech výkonnostních kategorií, hrajete golf a dvoutisícovky nad vámi svítí do dálky čerstvým sněhem. Zde se rozhodně vyplatí dvakrát měřit a jednou pálit. Možná i třikrát.

Za zmínku stojí i bugginy – jsou vybaveny GPS a displeji. Na obrazovce se vám promítá plánek jamky, jak daleko to máte k vlajce i k různým překážkám – a pokud se dostanete do blízkosti dalšího vozíku, vidíte jej na plánku také. Hřiště je součástí pětihvězdičkového alpského resortu, kde najdete také hotel, Grand Alps SPA a gourmet restaurant Petit Tirolia.

5

GC Kitzbühel, sice jen devítka, která však patří rovněž k jedněm z nejkrásnějších zážitků Golf Festivalu. Je kratší, velmi technická, pestrá (kopce i vody), zapuštěná do krajiny tak, že máte pocit, že je tu odjakživa. Jestliže vaše přednost spočívá spíše v krátké hře a nejste silovými hráči, máte velkou šanci tu „přehrát“ dlouhé ranaře. Dobrý odhad vzdálenosti a jistota ve hru železy jsou tu důležitější, než byste čekali.

6

Samostatný odstavec si jistě zaslouží Streif-Attack. 800 metrů převýšení, na začátku je vystoupání kabinkovou lanovkou, hraje se dolů ze sjezdovky. Jamky velké jak pneumatika od motocyklu, žádné greeny ani fairwaye, samé třípary, nejste-li na vzálenosti kolem 150 m přesní, připravte si na každou jamku klidně dva náhradní míče. Pokud někdo tvrdí, že golf není adrenalin, pošlete ho za rok na Golf Festival na Streif-Attack! O všech hřištích stejně jako o podmínkách hry na nich naleznete vše potřebné na pěkně sesumírovaných stránkách festivalu www.golffestivalkitzbuehel.at.

7

Závěr? Jednoznačný! Najděte si, nejlépe v průběhu jara či léta, pár volných dní, včas rezervujte tee timy a hotel a vyrazte do Kitzbühelu. Na české turisty jsou tu zvyklí, dokonce i s personálem v hotelích si často popovídáte česky. Pokud si chcete užít také společenské části golfu, pak se zkuste přihlásit na Golf Festival Kitzbühel (12. ročník proběhne od 22. do 29. června 2014). Ve výsledku vás hra vyjde levněji (když započítáme i velkorysý catering přes den i večer), poznáte spoustu nových golfových parťáků a snad vám oni i organizátoři odpustí, když nepřibalíte Lederhosen či Dirndl a budete se bavit civilně…

Kolik stojí Golf Festival?

Jak už to u míst, kam golfisté jezdí na více dní, bývá, čím více hrajete (a více nocí přespáváte), tím platíte méně. Zvláště pak, pokud se ubytováváte v hotelích, které ke hřištím patří nebo s nimi mají navázány dohody. Sezonní cena za green fee na 18 jamek se pohybuje od 75 do 95 eur, luxusní 4* hotel se snídaní vychází na přibližně od 100 eur výše. Alespoň pro hrubou orientaci, v rámci Golf Festivalu Kitzbühel zaplatíte za tři noci a tři turnaje (s občerstvením a velkolepým večírkem s vyhlášením výsledků) od 600 do 700 eur.

8

Facebook

Loudmouth Deštník Shiver Me Timber