Golf Rakousko

Hledej hřiště

Praha

Goldegg: Jedna fairway někdy nestačí

Je jaksi samozřejmé, že od výletu do Rakouska čekáme především nádhernou krajinu, údolí a tyčící se vrcholy hor, malebné vesnice a skvělé hospůdky. A v Goldeggu vás to vážně nezklame.

Stránka GC Goldegg v katalogu

Napsala: Lenka Soukupová

Asi 70 kilometrů od Salcburku, mezi středisky St. Johan/Pongau a Zell lam See, leží nedaleko od sebe dvě malá horská jezera. Obyvatelé vesničky Goldegg, kde žije necelých 3000 obyvatel, navíc dovedou krásnou scenérii dokonale využít a nabídnout návštěvníkům vše, co si přejí.

Výlety na kole, dlouhé vycházkové trasy, koupaliště, tenisové kurty, Kneippovo lázeňské středisko a samozřejmě golf… Určitě se nudit nebudete.

1

Perla salcburských hřišť

Golfové hřiště GC Goldegg leží na náhorní plošině nad údolím Salzach, necelý kilometr od městečka. Pro svou krásu je nazýváno perlou salcburských golfových hřišť a zahrát si na něm je skutečně zážitek. Modelace terénu nebyla potřeba, jamky respektují krajinu a na mnoha místech nabízejí nádherné pohledy na údolí i alpské vrcholy. Jak už to tak ale bývá, ve členitém terénu není hra snadná a rozvaha, kam umístit kterou ránu, je namístě. Určitě si před první hrou vyžádejte na recepci birdie-kartu, v tomto případě je to důležitý pomocník i pro hráče s vyšším HCP.

Shooting TVB Goldegg, 06.05.2013, Impressionen vom Golfplatz Goldegg, Foto:TVB Goldegg/Andreas Schaad "ABDRUCK BEI NAMENSNENNUNG TVB GOLDEGG/ANDREAS SCHAAD HONORARFREI"

Pár jamek jako ochutnávka

Začátek hřiště je skutečně famózní. Všechna pozitiva, o kterých jsem se zmiňovala výše, najdete hned na jedničce. Z vyvýšeného odpaliště pálíte svůj první drive zpod sebe dolů do údolí. Dlouhé hráče může ohrozit jezírko, které leží 262 metrů ze žlutých a výškové převýšení může v tomto případě znamenat utopený míč. Fairway je hodně široká, po levé ruce aut, na pravé straně stromy, které oddělují vedlejší jamku číslo dvě. Kromě jezírka, které se táhne po levé straně fairwaye těsně pod green, ale nehrozí přístupu na green žádné překážky. Bonusem pro hráče je přenádherný pohled na hory tyčící se po celou dobu přímo před nimi. Dvojkou se vracíte v pohodě zase nahoru k odpališti trojky. Tou je delší třípar v nelehkém terénu, kde vpravo hrozí docela blízký aut a fairway se svažuje doprava, kde opět hrozí aut. Pokud byste přepálili green, ocitnete se mezi stromky.

Čtyřka je jamka, kterou nově příchozí považují většinou za jedničku, protože začíná těsně nad klubovnou. Výhodou je, že na odpaliště, které je tak dobře ostatním na očích, přicházíte již rozehraní. Jamka je to záludná a vyžaduje přesnou hru. Zleva opět aut, vpravo v dopadové zóně stromy. Před greenem teče potok a za ním je zase rybníček. Za zmínku stojí i velmi lehký čtyřpar, pátá jamka. Je snadná, pokud se držíte na fairwayi, pokud ne, je tu chyták. Fairway je totiž zleva vykousnutá dovnitř, zasahuje do ní pastvina, kde často stojí koně. Mají tam i stáj, a pokud se koníci zrovna nepasou a vy driverem trefíte jejich příbytek (což se stává mnoha hráčům), zvědavé zvíře se vyjde podívat, kdo mu to zase trefil střechu nad jeho hlavou. To, že jste zároveň v autu, je asi jasné.

Sedmička je krásný a krátký třípar v údolí, greenje však sevřený mezi červenými vodami. Zleva potok se zarostlým svažujícím se břehem, který vám ztracený míček za trest nevydá, zprava opět další jezírko, v němž nechybějí ryby a skřehotají žáby.

3

Zatímco osmička vás dovede ke klubovně, devítka netradičně odchází od ní pryč, daleko. Je to nepřehledná jamka, kde odpalujete do slepého prostoru. Zleva potok, stromy, zprava svah. Je nutné mířit přesně na kolík na obzoru. Pokud se vám podaří dobře umístit drive, pokračování je velmi snadné. Po dohrání vás čeká milé překvapení. Protože přechod na jedenáctku je dlouhý a s velkým převýšením, čeká na hráče u greenu desítky bugina s přívěsem a odveze je na další odpaliště. Po cestě můžete pozorovat krávy a koně v ohradách, nádherný hustý les a opět jako po celou dobu horské vrcholy nad vámi.

Jedenáctka je u unikát. Je to jediná pětiparová jamka v Evropě, která disponuje dvěma fairwayemi. Kdo dovede kontrolovat své rány, může si vybrat, kudy se vydá. Pro méně přesné hráče to může být zajímavá pomůcka, pokud ovšem neuvíznou v roughu mezi nimi. Cesta napravo je kratší, ale užší. Nalevo je naopaktřeba překonat po cestě jezírko. Obě fairwaye se opět před greenem spojují v jednu.

4

Cesta zpět ke klubovně je opět nelehká. Šestnáctka, delší třípar, stéká ze svahu dolů, po levé straně jako magnet přitahuje míčky biozóna. Sedmnáctka je druhá nejtěžší na hřišti, hrajeme opět z kopce proti horám, do půvabného údolí lemovaného zprava stromy, zleva vodou. Nenápadná a záludná vodní překážka pak téměř přetíná fairway v dopadové zóně drivů. Green je vyvýšený, za dalším potůčkem a chráněný bunkerem.

Osmnáctka by měla být klidná jamka na návrat zpět. Tady to platí až v případě druhé rány, pak už je to brnkačka. První rána ale vede poměrně úzkým prostorem do kopce přes rokli. Vzdáleně pak připomíná odpal na 14 v Mladé Boleslavi. Pokud se ale propracujete bez úhony až na fairway, do kopečka k poslednímu greenu už je cesta v pohodě.

5

Ve zkratce

GC Goldegg
Par 72
Nechybí restaurace, dobře zásobený PRO SHOP, clubfitting.
Můžete jít hrát i se svým psem, pokud jej povedete po hřišti na vodítku.
Ceny: green fee Po–Pá 69 €
green fee So, Ne a svátek 75 €
driving range 10 €
žeton (30 míčků) 2 €
zapůjčení soupravy 20 €
vozík 5 €
e-car 30 €
V partnerských hotelech sleva 20–30 % (49–60 €)

Výletní cíle: Zell am See, vodní elektrárna Kaprun, vyhlídková silnice na Grossglockner, solné doly Hallein, Salcburk a řada dalších

Kde se ubytovat: například v hotelích u obou jezer, třeba v Seehofu a Seeblicku

6

Facebook

Loudmouth Deštník Shiver Me Timber